Sosyal Medya Yönetimi

Arcus Sosyal Medya Yönetimi ile Fark Yaratın!

Yakın geçmişte Sosyal Medya kavramı hayatımızın tam da merkezine oturduğundan bu yana birçok alışkanlığımız değişti. Dijital bir zaman yolculuğu yapacak olursak 1984 yılında internete bağlı cihaz sayısı 1000 iken 1992 yılına gelindiğinde 1 milyon, 2008 yılında ise 1 milyara ulaşmıştı. İnternet penetrasyonu dünyada her geçen yıl 2 kat artarken biz de aynı hızda dijital ortamda sosyalleşmeye başladık. Sosyal Medya günlük alışkanlıklarımızın yanında tüketim alışkanlıklarımıza da etki etmeye başladığından bu yana Sosyal Medya Yönetimi kavramı ve pazarlamada yeni bir strateji ile tanışmış olduk. Peki Sosyal Medya Yönetimi’nin ne olduğuna, ne işe yaradığına, kişi ya da kurumlara nasıl etkisi olduğuna bakalım.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Öncelikle Türkiye İstatistik Kurumunun Nisan 2016’daki güncel istatistik verilerine bakacak olursak; 16-74 yaş aralığındaki nüfusun yüzde 61.2’si bireysel internet kullanmakta. Hane dağılımında ise her 10 hanenin 8’inde internet erişimi bulunuyor. Bireylerin internet kullanım amaçlarının başında ise yüzde 82’lik büyük bir farkla Sosyal Medya kullanımı olduğunu görebiliyoruz. İnternet ve Sosyal Medya kullanan bu nüfus aynı zamanda tüketici. Dolayısıyla artık firmalar Sosyal Medya üzerinden tüketicilere kendilerini ifade etme zorunluluğu duymakta. Tam da bu noktada Sosyal Medya Yönetimi devreye giriyor. Nedir bu Sosyal Medya Yönetimi? Madem ki Sosyal Medya’yı yüzde 82 gibi büyük bir kitle kullanabiliyor, bu kişi ya da kuruluşlar neden hesaplarını kendileri yönetemesin gibi sorular gelebilir aklınıza. Çünkü Sosyal Medya hesapları firmaların dijital ortamdaki itibarını ve müşteri ile ilişkilerini de ortaya koyuyor ve profesyonel destek gerektiriyor. Doğru bir strateji ile planlamış Sosyal Medya Yönetimi firmanızın itibarını koruduğu, mutlu müşteri ilişkileri kurduğu gibi aynı zamanda iyi de birer müşteri geri bildirim alanına dönüşebiliyor. Sıradan yöntemler ile plansız olarak yönetilen Sosyal Medya hesapları hepimizin gördüğü gibi maalesef büyük kitlelere hitap edemiyor.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi’nin Faydaları

Dijital dünyanın hızla büyümesi ile geleneksel pazarlama yöntemleri neredeyse tarihin tozlu sayfalarında yerini almaya ve eğitim kurumlarının ilgili bölümlerinde sadece ders kitabı konusu olarak kalmaya hazırlanmakta. Tüm doğru bildiğiniz, modası geçmiş, size sadece para ve zaman kaybettirecek, ölçümlenemeyen geleneksel pazarlama stratejilerini unutmanın tam da vakti. Türkiye’de her 10 kişiden 9.6’sı telefon kullanıcısı, bu her 9.6 kişinin yaklaşık 7’si sürekli aktif internet kullanıcısı ve bu internet kullanıcılarının da ana amacı Sosyal Medya kullanımıysa elinize geçen bu fırsatı doğru ve profesyonel bir destek alarak, Sosyal Medya Yönetiminizi doğru bir strateji ile yaparak verimli şekilde değerlendirebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak hiç bu kadar kolay ve ucuz olmamıştı daha önce. Biz de bunun farkındayız ve bu yüzden ana hedefimiz, alanında uzman kadromuz ile Sosyal Medya’daki itibarınızı doğru şekilde yönetmek ve hızla müşteri portföyünüzü büyütmek olacaktır. Teknolojinin bize sunmuş olduğu bu nimeti değerlendirirken, artıları kadar eksilerini de gözden kaçırmamanız gerekmektedir. İçinde olduğumuz dijital, özellikle de mobil çağda hiçbir müşteri tek bir müşteri değildir. Her mutlu müşteri bize onlarca yeni müşteri kazandırabileceği gibi her memnuniyetsiz müşteri de onlarca müşteri kaybetmemize sebep olabilir. Artık şikayetçi ve mutsuz müşterilerin ilk yaptıkları şey, eksiden olduğu gibi telefona sarılıp, müşteri hizmetlerini arayıp dakikalarca hatta beklemek değil elbette. Evde, işte, yolda, yemekte, aklınıza gelen her an saniyeler içerisinde müşterileriniz sizinle yaşadıkları iyi deneyimleri olduğu gibi kötü deneyimleri de yüzlerce mevcut müşterinize ya da müşteri adayınıza iletebilirler. Sosyal Medya hesaplarınız markanızın dijital yüzü olurken müşteri bağlılığını da etkilemektedir. Tüm bu sebeplerden yola çıkacak olursak öyle alelade bir Sosyal Medya Yönetimi yapmamanız gerektiği kanısına varmış oluruz. Sosyal Medya Yönetimi ne fenomenlere çuvalla para dökmeniz ne de plansız bir şekilde paylaşılan birkaç post anlamına gelmez. Aksine doğru bir Sosyal Medya Yönetimi uzun vadeli bir planlama yapmak, hedefimizi belirlemek ve sosyal medya kullanıcılarını yakından tanıyarak onları iyi analiz edebilmekten ve sizi hedeflerinize ulaştırmaktan geçer. Her sektörün müşteri portföyünün kullanım alışkanlıkları değişiklikler gösterir, dolayısıyla öncelikle müşteri portföyünüzün çok iyi analiz edilmesi gerekir. Zaman zaman müşterilerinizin duygularına dokunarak bağlılık yaratmanız zaman zaman da onları alışverişe teşvik etmek için harekete geçirici aksiyonlar almanız gerekmektedir. Tüm bunlar elbette ki sıradan bir Sosyal Medya Yönetimi ile mümkün olmaz.

Modası Geçmiş Pazarlama Yöntemlerini Unutun!

Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, G+, YouTube ve daha bir çok sosyal medya platformunda siz hala yerinizi almadınız mı? Hala sektörel dergilere reklam vererek marka bilinirliğinizi arttırmaya ve yeni müşteriler kazanmaya mı çalışıyorsunuz? Peki pazarlama yatırımınızı neye yaptığınızın farkında mısınız? Hiç billboard reklamı yapıp, harcadığı binlerce liranın karşılığında kaç yeni müşteri kazandığını ya da marka bilinirliğinin bu reklam ile yüzde kaç arttığını ölçümleyen bir tanıdığınız oldu mu? Cevabın hayır olduğuna eminiz. Çünkü bugüne kadar hiç böyle bir ölçüm yapılmadı. Yapılamayacağını da biliyoruz. Siz geleneksel pazarlama yöntemleri ile pazarlama stratejinizin verimliliğini nasıl ölçtünüz bugüne kadar? Bunları hiç düşündünüz mü? Hayır düşünmediniz. Bizim Arcus Digital olarak öncelikli amacımız müşterilerimizin dijital danışmanlığını yaparken, onların kârlılığını arttırarak büyümelerini sağlamak ve her müşterimizi sektöründe öncü firma hale getirmek. Bu yüzden şimdiye kadar yaptığınız pazarlama çalışmalarınızı düşünmenizi istiyoruz.Size bundan sonra yatırım getirinizi ölçebilmeyi vadediyoruz . Bizimle çalışırken, tanıtım ve pazarlama giderlerinizi nereye harcadığınızı bilecek, yatırımlarınıza buna göre yön vereceksiniz.

Unutmayın, her markanın bir itibarı vardır!

Artık itibarınızı Sosyal Medya Yönetimi ile istediğiniz gibi şekillendirebilmeniz için bir telefon kadar yakınınızdayız. Kendi alanında profesyonellerden oluşan ekibimiz ile sizin için en hızlı ve doğru planlamayı yaparak itibarınızı, müşteri ilişkilerinizi ve marka bilinirliğinizi yönetmeye hazırız. Her işin bir uzmanı var bu işin uzmanı biziz. Evet iddalıyız! Kendimize güvendiğimiz her konuda size vaatler vermekten çekinmiyoruz. Hızla değişen bu dünyanın hızla kendini geliştiren ve farklılığın değişimden geldiğine inanan, yenilikçi dijital ajansı olarak, çözüm ortağınız olmaya hazırız. Siz yoğun iş temponuzda koşuştururken biz Sosyal Medya Yönetimi ile müşteri portföyünüze yenilerini ekliyor ve markanızı sosyal ağlarda hızla büyütüyor olacağız. Tüm pazarlama çalışmalarınızı eş zamanlı yürüterek hedef kitleniz üzerinde kapsamlı etki oluşturacağız böylelikle her zaman rakiplerinizin bir adım önünde olacaksınız. Sektörünüzdeki firmaları, rakiplerinizi ne kadar tanıyorsunuz? Her sektörden bilinçli firmalar hızla dijitalleşmenin farkına çoktan vardı ve dijitalde olmayan firmalar maalesef piyasadan kaybolmaya mahkum olmak üzere. Yerinizi kendiniz belirleyin, unutulan bir marka mı olmak istersiniz yoksa sektörünüzün öncüsü haline gelmek mi? Siz de milyonlarca yeni müşteri adayından oluşacak hedef kitlenizi belirleyin ve bu dijital pastadaki payınızı rakiplerinize hediye etmeyin! Doğru ve planlı Sosyal Medya Yönetimi stratejisi ile biz sizin için çalışmaya hazırız peki siz kendiniz için yeni bir şeyler yapmaya hazır mısınız?